Architectuur in steen, aarde en plantaardige vezels

Van 2 oktober tot 2 november 2025 verwelkomt de Maatschappij voor Stedelijke Inrichting (MSI), in samenwerking met de ULB en de VUB, in Usquare de tentoonstelling Materia. Deze tentoonstelling, geproduceerd door het Pavillon de l’Arsenal (Parijs), belicht de esthetische kwaliteiten, de constructieve prestaties en de milieuvoordelen van 40 ecologische bouwprojecten die gebruikmaken van bio- en geosource materialen (steen, aarde, vezels).
Traditie in dienst van de toekomst
Steen, aarde, plantaardige vezels: materialen die al duizenden jaren worden gebruikt en vandaag een echte heropleving kennen. Gedreven door klimaatuitdagingen, technische en esthetische ambities, zetten architecten en ingenieurs deze grondstoffen in als hefboom voor innovatie. Van leembakstenen tot hennepbeton, van massieve stenen muren tot geweven vezelstructuren: deze oplossingen overtuigen door hun lage koolstofvoetafdruk, hun schoonheid en hun vermogen om opnieuw aansluiting te vinden bij lokale vakmanschappen.
Een betekenisvolle keuze voor Usquare
Door Materia te verwelkomen, onderstreept de MSI haar ambitie om van Usquare een levendige plek te maken, op het kruispunt van onderzoek, innovatie en cultuur. De voormalige rijkswachtkazerne wordt omgevormd tot een nieuwe duurzame wijk, met een mix van woningen, publieke voorzieningen, groene ruimtes, culturele en academische activiteiten.
Gilles Delforge, directeur van de MSI:
“Materia illustreert perfect hoe architectuur esthetiek, techniek en duurzaamheid kan verzoenen – waarden die centraal staan in de stedelijke projecten die de MSI ontwikkelt. Voor de MSI en haar partners vormt deze tentoonstelling een unieke gelegenheid om innovatieve initiatiefnemers in de kijker te zetten op het vlak van duurzaamheid, het gebruik van bio- en geosource materialen en hergebruik.”